Chodit je pro člověka nejlepší medicína. (Hippocrates)


Úplňkoví chodci jsou náměsíčná, neformální, nepříliš organizovaná, nespecifikovatelná a nestranická měnící se skupina lidí, co rádi chodí zejména po kopcích překrásného Českého středohoří. Nejraději pak v noci za úplňku, kdy nabývá chůze krajinou zvláštního magického rozměru a krajinné dominanty se zjevují v nečekaných podobách.

Kromě nepravidelných procházek Středohořím, Krušnými horami, Labskými pískovci či Kokořínskem pořádáme každoročně na jaře víkendové putování z Prahy či Kralup na Říp, občasně čtyř až pětidenní putování z Brna do Vídně po Svatojakubské cestě www.jakubskacesta.cz. Sem tam pořádáme také putování v okolí Brna, nebráníme se ani jiným lokalitám.

Chcete-li být o našich akcích informováni předem e-mailem, vyplňte svou adresu do políčka vlevo dole v menu či napište na uplnkovichodci(zavinac)email.cz a my Vás rádi zařadíme do e-mailového rozesílače aktuálních nejen úplňkových pěších putování a novinek kolem Českého středohoří. Kontakty na organizátory výletů můžete najít na stránce zcela dole. Budeme také velmi rádi když předáte informaci o našich putováních Vašim kamarádům a známým :-)

Duben 2014

Květnové Máchovské putování sdružení PILGRIM

8. dubna 2014 v 16:08 | Roman
Ahojte,

náš zpřízněný poutník Jirka Zemánek pořádá s přáteli ze sdružení PILGRIM
o prvním květnovém víkendu (ne)tradiční Máchovské putování.
Srdečně zveme a z vlastní zkušenosti doporučujeme :-) !
R.
_________________________

Milí přátelé, dovolujeme si vás srdečně pozvat na
Malé máchovské putování Kokořínskem
z Liběchova na Pustý zámek a dál přes Olešno a Housku na Bezděz

sobota 3. - neděle 4. května 2013

Jako každoročně i letos naším "malým máchovským putováním" oslavíme májový čas rozkvetlého jara a lásky a vzdáme hold Karlu Hynku Máchovi a krajině, které tolik miloval - Kokořínsku a Podbezdězí. Tentokrát jsme zvolili trasu (46 km), která povede z Liběchova přes Tupadly na Pustý zámek a odtud východním směrem přes Střezivojice do Olešna a dál pak známou cestou na Housku a odtud přes Bořejov a Okna na Bezděz. Můžete s námi putovat podle svého vlastního uvážení: buďto absolvovat celou trasu nebo se k nám během putování kdekoliv připojit. Zájemce o putování prosíme, aby se nám ozvali emailem nebo telefonicky na kontakty uvedena na poslední straně pozvánky.

Pátek 2.5. Liběchov - předvečer putování v Kouzelném sadu:
Na putování se vydáme z Liběchova v sobotu 3. května v 8 hodin ráno, ale již v pátek
2. května vás srdečně zveme na poutnický večer v "KOUZELNÉM SADU", který spravuje spolek Všechno dobře dopadne. Večer začne ve 20 hod a společně s Ivo Kokrmentem vás v něm seznámíme s projektem Cesty poezie K.H.M. a Potulnou univerzitou přírody. Do Kouzelného sadu najdete cestu tudy: http://www.vsechnodobredopadne.cz/?page_id=15


Sobota 3. 5.: Liběchov - Houska (29 km)
Sejdeme se v Liběchově na Náměstí Václava Levého u zámku, odkud se v 8 hod vydáme na cestu.
Půjdeme po modré turistické značce směrem k tajemným skalním sochařským objektům v lese Nad Hubenovem - jeskyni Maří Magdalený, Harfenici a Hadovi -, které jsou připisovány sochaři Václavu Levému. Od skály s reliéfem Hada sejdeme do Tupadel. Z Tupadel budeme pokračovat kolem neorománského zámečku Slavín po zelené turistické značce přes Království do Osinalického sedla a na Rač (360 m n.m.), na jehož hřebeni navštívíme pozoruhodný středověký skalní hrádek Pustý zámek. --- Odtud se vydáme po žluté značce na vrch Nedvězí (458 m n.m.), odkud je nádherný kruhový rozhled od kraje. Z Nedvězí pokračujeme po žluté a po modré do Střezivojic a odtud přes Kosteličky do krásného skalního dolu, jímž budeme procházet až na Ovčácká vrch (366 m n.m.) a do půvabné vesničky Olešno s řadou starých roubených domů, kde žije sochař Petr Císařovský, autor loga PILGRIMU. (viz: www.cisarovsky.com)
Z Olešna sejdeme na silnci a odtud se vydáme po červené krásnou starou cestou bukovým lesem pod vrchem Druclík (480 m n.m.) na vyvýšeninu s hradem Houska - je odtud jedinečný výhled do krajiny s impozatní dvouhorou Malého a Velkého Bezdězu na obzoru. Navštívíme Luňákovu kapli s půvabnými obrazy svatých od Venduly Císařovské a svá znavená těla občerstvíme ve známé hospůdce "Na konci sil". V noci navštívíme bukový les nad houseckým hradem, kde se zaposloucháme do "velebného hučení lesů" (KHM) a bude-li jasná noc budeme pozorovat hvězdy. Na Housce přespíme.

Neděle 4.5: Houska - Bořejov - Okna - Bezděz (17 km)
Druhý den se vydáme z Housky po modré turistické značce k rozcestí u Smrkového hřebene a odtud po žluté do Bořejova k baroknímu kostelu Sv. Jakoba Staršího s novodobým oltářním obrazem poutníka Sv. Jakuba. Je odtud krásný výhled na Bezděz i Housku. Z Bořejova budeme pokračovat do Ždírce a odtud pak kolem domu básníka Čaroděje OZ (Lubomíra Droždě) polní cestou pod vrchem Tachov do Oken a dál lesem po zelene značce až do obce Bezděz. Odtud vystoupáme krásnou strmou kamenitou cestou na vrchol Bezdězu (604 m n.m.) s hradem. Navštívíme hrad s jeho nádhernou gotickou kapli, vystoupáme na rozhlednu a potěšíme se dalekým rohledem do krajiny . Vzpomeneme na Karla Hynka četbou jeho prózy "Večer na Bezdězu". Sejdeme do obce Bezděz a vrátíme se vlakem zpátky do Prahy.

SPOJE:
Praha - Mělník / sobota 3. května:
AUTOBUS z autobusového nádraží u vlakového nádraží v Praze Holešovicích:
odjezd z Prahy v 6:50 (nást. č. 4) - příjezd do Liběchova 7:45

(Pokud se chcete v pátek 2. května zúčastnit "poutnického večera v Kouzelném sadě"
v Liběchově, můžete se do Liběchova dopravit z Prahy z Holešovického nádraží autobusem:
odjezd z Prahy (nást.č. 3) v 18:10 - příjezd do Liběchova v 19:05)

Bezděz - Praha / neděle 4. května:
VLAK z vlakového nádraží v obci Bezděz:
odjezd z Bezdězu ve 14:50 - příjezd do Mladé Boleslavy hl.n. 15:20
odjezd z Mladé Boleslavy hl.n. v 15:24 - příjezd do Prahy v 16:39
(Další spoj do Prahy odjíždí z Bezdězu v 15:20 - příjezd do Prahy v 18:11; s přestupy
v Bakově nad Jizerou, Ml. Boleslavy hl.n.)

PILGRIM, o.s. - kontakt a další informace:
Jiří Zemánek, email: sarvanga@centrum.cz , mobil: 777 117 466
Ivo Kokrment, email: ivo.kokrment@gmail.com, mobil: 605 266 184
Tomáš Hrůza, email: tomashruza@gmail.com, mobil: 775 052 607

NEZAPOMEŇTE si vzít sebou náplasti na puchýře! Nejlepší značka je "COSMOS"!


Kontakt: uplnkovichodci@email.cz, Roman Klecker klecker(zavinac)email.cz 605151475, Skype: fullmoonwalker, Mojmír Slad 723759024 mxsd(zavinac)centrum.cz a Zbyněk Šachl benno (zavinac) seznam.cz