Chodit je pro člověka nejlepší medicína. (Hippocrates)


Úplňkoví chodci jsou náměsíčná, neformální, nepříliš organizovaná, nespecifikovatelná a nestranická měnící se skupina lidí, co rádi chodí zejména po kopcích překrásného Českého středohoří. Nejraději pak v noci za úplňku, kdy nabývá chůze krajinou zvláštního magického rozměru a krajinné dominanty se zjevují v nečekaných podobách.

Kromě nepravidelných procházek Středohořím, Krušnými horami, Labskými pískovci či Kokořínskem pořádáme každoročně na jaře víkendové putování z Prahy či Kralup na Říp, občasně čtyř až pětidenní putování z Brna do Vídně po Svatojakubské cestě www.jakubskacesta.cz. Sem tam pořádáme také putování v okolí Brna, nebráníme se ani jiným lokalitám.

Chcete-li být o našich akcích informováni předem e-mailem, vyplňte svou adresu do políčka vlevo dole v menu či napište na uplnkovichodci(zavinac)email.cz a my Vás rádi zařadíme do e-mailového rozesílače aktuálních nejen úplňkových pěších putování a novinek kolem Českého středohoří. Kontakty na organizátory výletů můžete najít na stránce zcela dole. Budeme také velmi rádi když předáte informaci o našich putováních Vašim kamarádům a známým :-)

Květen 2012

Povedené putování na Říp

9. května 2012 v 10:27 | Roman
Již dlouho nevídaných 25 účastníků (z toho 21 dvounohých a 4 čtyřnohé) měla naše sobotní úplňková procházka vltavským údolím. Na nejdelší trasu dlouhou bezmála 50 km od ZOO v pražské Tróji jsme vyrazili čtyři, u Řeže (37 km) se k nám přidalo dalších pět lidí. Za teplého slunečného počasí se příjemně šlapalo, stíhaly se občerstvovací zastávky s točenou malinovkou, někteří navíc zvládali hledat a snad i nacházet cashky. K vidění byly i některé chráněné rostliny - tařice skalní či koniklec luční český.
Do Kralup nad Vltavou jsme s sebou přitáhli mraky, po silném hřmění ale následoval jen příjemně osvěžující deštík. I zde na nás čekali chůzechtivci a jejich čtyřnozí kamarádi. Za Dvořákovou Nelahozevsí se naše skupinka rozrostla až na 18 lidí a 4 psy a to jsme ještě pár lidí očekávali. Někteří se občerstvili na slavnosti chřestu, jiní už spěchali do borových lesů nad řekou. Zde na nás zpoza obřích ropných zásobníků poprvé vykoukl Říp. V Ouholicích se přidala ještě dvě děvčata, při pauze v Mlčechvostech se znovu objevila zpožděná dvojice jdoucí z Prahy. Opět nás svlažil příjemný deštík a my vyrazili na posledních cca 10 km přes Jeviněves a smíšené lesy do Ctiněvse. Nabíráme pitnou vodu a stoupáme na majestátně z roviny vystoupivší Říp. Smráká se, někteří nás musejí předčasně opustit a podél úpatí Řípu směřovat na vlak do Prahy či Ústí, ostatní se vydáváme na posledních ostrých 500m na vrchol. Naše spojka na Řípu hlásí otevřenou chatu, dorážíme za soumraku a plníme žaludky. Přichází silný déšť. Francouzka Isabelle hraje na zobcovou flétnu a speciální brnkací nástroj mně neznámého jména. Zůstáváme asi do půl jedenácté. Někdo jede přespat do obecní ubytovny, ostatní zůstáváme nahoře - tu na vyhlídce, tu za rotundou, tu v ministanech či pod slunečníky u chaty. Někteří ráno hlásí, že se z mraků úplňkový Měsíc nakonec vyklubal a byl impozantní.
Probuzení do krásného nedělního rána, hra na píšťaly koncovky, návštěva vyhlídek (nejkrásnější směrem na České středohoří) a procházka do Roudnice. Na výstavě v zámecké galerii hraje poutnice Veronika překrásně na klavír. Putování zakončujeme "sladkou tečkou na závěr" v cukrárně na náměstí. Těšíme se na příští, 10. ročník.

PS: Prosím fotografující účastníky výletu, kteří se chtějí podělit o své fotografie, aby je zaslali e-mailem a my je poté rádi zveřejníme na blogu v sekci Galerie.


Kontakt: uplnkovichodci@email.cz, Roman Klecker klecker(zavinac)email.cz 605151475, Skype: fullmoonwalker, Mojmír Slad 723759024 mxsd(zavinac)centrum.cz a Zbyněk Šachl benno (zavinac) seznam.cz